تبلیغات
شاهرود نامه - دریغ از پول هایی که ترکیدند !

در واپسین ساعات سال 1392 هستیم و نگاههای بسیاری چشم انتظار حداقل کمکی از سوی ماست تا بتوانند با تهیه اندک امکاناتی صورت خود را با سیلی سرخ نگهداشته و عید خود را در حضور مهمانان خویش آبرومندانه سپری نمایند.

ملت شریف ایران سلام

سلام به شما که همواره پیشرو وقار و تانی و متانت و شور و شعور بوده اید .

دیشب اما مراسم چهارشنبه سوری در سراسر ایران برگزار شد. در هر شهری و منطقه ای با صور گوناگون، اما در همه جا یک چیز جلب توجه میکرد : پول های بی زبانی که یکی پس از دیگری میترکیدند و دود شده و به هوا میرفتند.

شاید در آن لحظاتی که داشتیم به جشن و سرور میپرداختیم حواسمان به همسایه دیوار به دیوارمان که کودک مریضش از صدای ترقه های پیاپی رنج میبرد نبود ، شاید متوجه نبودیم که بسیاری از مغازه داران و کسبه به خاطر این اقدام ما قید کاسبی کردن را دیشب زده و در خانه مانده بودند که مبادا اموال و جانشان آسیبی ببیند و با این کارمان عده ای را از نان خوردن انداخته ایم.

اما چرا حواسمان نبود که این لوازم آتش بازی را به بهای گزافی خریده ایم؟ چرا حواسمان نبود که با پولی که برای این همه کار بیهوده در شب چهارشنبه سوری خرج کردیم میتوانستیم دل خانواده ای را شاد کنیم و سرور عیدانه را به خانه شان ببریم؟

اگر اندکی اندیشه کنیم، با یک جمع و تفریق ساده میبینیم که مجموع مبالغی که در یک شهر کوچک مثل شاهرود هزینه شد در خوشبینانه ترین حالت احتمالا چیزی بیش از 200 میلیون تومان بوده است. حال اگر حقوق ماهانه یک کارگر را 500هزار تومان در نظر بگیریم با صرفه جویی مبلغ فوق و جمع آوری و تقسیم آن بین فقرا میشد حداقل 400 خانواده بی بضاعت را شاد کرد.

به راستی چرا ما که ادعای دین و دیانت میکنیم به این راحتی اسراف کرده و از حال همسایه خویش غافلیم؟ کاش از همین امسال برای سال آینده این دندان فاسد را بکشیم و فکری به حال جهت دادن به این همه سرمایه که تلف میشود بکنیم.

راستی امروز 28 اسفند است و یک روز دیگر برای خریدن آبروی مومنی که در همسایگی یا خویشاوندی ماست فرصت داریم، پس تا دیر نشده بسم الله...تاریخ : چهارشنبه 28 اسفند 1392 | 05:42 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.