تبلیغات
شاهرود نامه - داشتن شهری مدرن مطالبه ای فراموش شده
اگر اطلاع درستی از جمعیت شاهرود نداشته باشید با ملاحظه ترافیک خیابان های اصلی آن شاید فکر کنید که در یک شهر چندصد هزار نفری حضور دارید. حال اینکه مشکل شاهرود جمعیت نیست بلکه نبود همت عالی و عزم جدی برای نوسازی خیابانهای قدیمی و رنجور شهر است.

یکی از نمادهای زندگی شهری به روز شدن مداوم مبلمان شهرها و تغییر مختصات هندسی راهها و شوارع عمومی است.مسئله ای که در میان تمامی ملل متمدن  دنیا جا افتاده و در ایران هم سالهاست که با رواج فرهنگ شهرنشینی در بسیاری از نقاط کشور طبق آن عمل میشود.

تعریض مداوم خیابان های اصلی و قدیمی و هم چنین ساخت و ساز متناسب با نیاز فزاینده جمعیت شهری در خیابان های جدید در کنار توجه به زیباسازی فضاهای شهری از جمله آیتم هایی است که نمایشگر یک شهر پویا و مترقی است.

اما متاسفانه در شاهرود این امر کاملا برعکس است. یعنی علاوه بر اینکه از ایجاد تغییرات در بافت قدیمی خیابان ها خبری نیست،در ساخت و سازهای جدید هم هیچ توجهی به نیازهای امروزی جمعیت شهر و در نظر گرفتن حد اقل های  مورد نظر از جمله ساختن پارکینگ خودرو به تعداد مورد نیاز نمیشود.

واگذاری بی ضابطه مجوزهای ساخت مجتمع های تجاری در مرکز شهر بدون رعایت استانداردهای لازم با هدف بهره مندی شهرداری از جرائم مترتب بر آن و در عوض مصروف نممودن انرژی شهرداری برای سنگ اندازی در مسیر ساخت و ساز طبقه های فرودست جامعه از شاخصه های مدیریت شهری در شاهرود است.

اگر اطلاع درستی از جمعیت شاهرود نداشته باشید با ملاحظه ترافیک خیابان های اصلی آن شاید فکر کنید که در یک شهر چندصد هزار نفری حضور دارید. حال اینکه مشکل شاهرود جمعیت نیست بلکه نبود همت عالی و عزم جدی برای نوسازی خیابانهای قدیمی و رنجور شهر است.صد در صد مشکل بودجه و نبود اعتبارات کافی هم نیست چرا که در همین کشور بسیاری از شهرهای به مراتب گرانتر از شاهرود با قیمت املاک سرسام آورتر از شاهرود اقدام به نوسازی خود نموده اند.مشکل فقط نبود مدیریت صحیح و دلسوز است این نکته را بسیاری از منتقدین در جایابی اشتباه شهربازی شاهرود درک کردند مکانی که به زودی با بهره برداری کاملش به یکی از گره های ترافیکی شهر تبدیل میشود و می توانست بعنوان مثال با ساخته شدن در قسمت پشتی آبشار شاهرود(موسوم به صحرای جلالی) هم پارک تفریحی آبشار را از بن بست خارج کند و هم با مشکل پارکینگ و ترافیک و کمبود زمین و غیره دست و پنجه نرم نکند.

با این حال امیدواریم مدیریت جدید شهری که مدتی است سکان هدایت شهر را در دست گرفته اند و البته تغییر خاصی را هم ایجاد نکرده اند با چابکی بیشتر و با بهره گیری از نظرات نخبگان خارج از تنگ نظری های جناحی شاهرود را که اکنون از حیث مبلمان شهری و راههای ارتباطی درون شهری جزو نقاط توسعه نیافته کشور است را به جایگاه واقعی و در خور شان مردم صبور و ریشه دار و ولایتمدارش برسانند.تاریخ : پنجشنبه 3 بهمن 1392 | 04:08 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.